Trądzik to przypadłość dermatologiczna, która spotyka wiele osób, nie zawsze jedynie w okresie dorastania. Pojawia się on zarówno u kobiet, jak i w przypadku mężczyzn, objawiając się wypryskami, wyskakującymi w obrębie twarzy, w okolicach dekoltu, czy nawet na plecach.

Skąd się bierze?
Na samym początku choroby gruczoły łojowe stają się powiększone, a w związku z tym wydzielają też więcej łoju. Ujście mieszka włosowego, za sprawą tego procesu, rogowacieje. Tak też pojawia się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypychający go ku górze. Kiedy wydzielanie łoju zostaje nagle zastopowane, powstaje woreczek, wypełniony mieszanką keratyny i tłuszczów, popularnie nazywany zaskórnikiem.
Trądzik pojawia się właśnie w miejscu, w którym nasza skóra ma największą liczbę gruczołów łojowych. Gromadząca się wydzielina z czasem zaczyna służyć jako pokarm dla drobnoustrojów, przez co te mnożą się, pogarszając jeszcze obecny stan zapalny. Mimo wszystko, bakterie same nie powodują tej przypadłości, w związku z tym nie jest ona zaraźliwa. Należy jednak pamiętać, iż drobnoustroje zawsze występują na ludzkiej skórze, a dopiero w zetknięciu się z łojem stają się dość groźne dla zdrowia.
Pryszcze to krosty, które powstają w efekcie silnych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, kiedy drobnoustroje wydzielają pewnego rodzaju enzymy, nazywane lipazami. Wówczas obojętne tłuszcze łoju zostają podzielone na mniejsze cząsteczki. W czasie wzrostu liczby komórek, które podlegają zakażeniu, wzmaga się także ilość wydzieliny, która znajduje się w woreczku. Gdy ścianki mieszka włosowego ulegają zbyt silnemu naciskowi, zaczynają pękać, a wówczas cała ich zawartość rozlewa się dookoła. To w taki właśnie sposób dochodzi do pojawienia się nieestetycznych zmian na powierzchni ciała.

Od czego jeszcze jest zależny rozwój trądziku?
Osoby, których bliscy walczyli z trądzikiem, są na niego znacznie bardziej podatne. Pryszcze pojawiają się też zwykle w okresie pokwitania, ze względu na to, że to wtedy zaczynają się uaktywniać hormony, co prowadzi do niepożądanej produkcji sebum. Winne jest także najbliższe otoczenie – jeśli przebywa się w przestrzeni w której powietrze jest mocno zanieczyszczone czy też z dużą częstotliwością wystawia się skórę na negatywne działanie słońca, choroba może się nasilić.