20 sty Brak komentarzy admin Beauty ,

Uzależnienie od alkoholu to okropna choroba o podłożu psychicznym, która rozpoczyna się zazwyczaj niewinnie – bo też nie każdy, kto raz na jakiś czas wypije sobie piwko albo pójdzie na zakrapianą imprezę zostaje od razu alkoholikiem. To prawda, ale w przypadku uzależnieniem od alkoholu mamy do czynienia z ewidentnym brakiem silnej woli, umiejętności powstrzymania się od picia w nieodpowiednim momencie, a wypicie odrobiny dobrego trunku do posiłku nie może się skończyć tak niewinnie – osoba wpadająca w alkoholizm pije do momentu, aż zdoła zasnąć.

Biologicznie uwarunkowany pociąg do alkoholu nie jest tak silny jak psychiczne uzależnienie. To nie konieczność picia ze względu na mocno drżące ręce czy kaca zmusza nas do sięgnięcia po alkoholowe trunki – dzieje się w ten sposób, bo upatrujemy w kolejnej butelce ulubionego alkoholu najlepszego remedium na wszystkie swoje dolegliwości – zarówno te o podłożu biologicznym, jak i duchowe, te o podłożu duchowym. Z tego powodu kiedy rozchodzi się o alkoholizm prowadzenie skutecznej terapii jest sprawą niezwykle złożoną i wymaga przede wszystkim namówienia alkoholika na terapię, żeby zdał sobie sprawę ze swojego problemu i uświadomił sobie, że poprzez picie niszczy życie nie tylko sobie, ale również swoim najbliższym.

W przypadku leczenia alkoholików warto też poczynić kroki ku ich fizycznemu uzdrowieniu. USG brzucha pozwoli wykazać stopień stłuszczenia wątroby czy innych jej odchyleń od normy, które są standardem przy chorobie alkoholowej. W przypadku prowadzenia terapii uzależnienia od alkoholu najbardziej istotna jest terapia psychologiczna. Uzależniony musi zrozumieć, że ma pewien problem i sam sobie uświadomić, że alkohol nie rozwiąże żadnych jego problemów, a wręcz przeciwnie – tylko je spiętrzy. Od tego momentu można podjąć konstruktywne leczenie alkoholika które trwa całe jego życie.